Haber Detayı
06 Aralık 2020 - Pazar 17:35
 
TÜPRAŞ İŞÇİSİNE ONLARDAN DESTEK GELDİ
Sanayi Haberi


TÜPRAŞ işçisine bir destek de Emek Partisi Körfez İlçe Örgütünden geldi.

Kocaeli'de Körfez ilçesinde, Kırıkkale, İzmir ve Batman’da kurulu 4 rafineriden oluşan TÜPRAŞ’ta 4 bin 300 işçinin Koç Holdingin baskısına karşı sürdürdüğü direniş bir haftasını doldurdu. TÜPRAŞ yönetiminin mola sürelerini düşürüp işbaşı saatlerini erkene çekme, yıllık izinleri gasbetme dayatmalarına karşı işçilerin eylemi devam ederken Emek Partisi'nden (EMEP) açıklama geldi. 

EMEP Körfez İlçe Başkanı Adem Korkmaz imzasıyla yapılan açıklamada, "Tüm işçileri TÜPRAŞ işçilerinin yanında olmaya, dayanışmayı güçlendirmeye, kendi işyerlerimizde mücadele etmeye, sermayenin topyekûn saldırılarına karşı fiili ve meşru mücadele çizgisinde birleşmeye çağırıyoruz" denildi. 

Açıklamasına 2019 yılında TÜPRAŞ'ta yapılan toplu sözleşmeyi hatırlatarak başlayan Korkmaz, "Koç Holding’in 3 yıllık sözleşme, yüzde 6 zam, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinlerinin azaltılması dayatmaları ile tıkanan TÜPRAŞ’taki toplu iş sözleşmesi, Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) taşınmış ve sözleşme Koç’un istediğini de aşan bir kararla bağlanmış, YHK adeta işçileri cezalandırmıştı. İşçilerin tepkisi olmasına rağmen 3 yıllık sözleşmeye bağlanan sözleşmede ve yüzde 20’lik enflasyona rağmen yüzde 6 zam alınmıştı. Ama Koç'un vardiya sisteminde değişikliği ısrarı devam etmişti. Yine hatırlayalım, bu toplu iş sözleşmesi metalden petro-kimyaya tüm toplu sözleşmelerini etkilemişti. Tüm patronlar düşük ücreti dayatmış, sözleşmeler bu çerçevede bağıtlanmıştı" dedi.

Kaynak: Editör: Cengiz Yücak
 
Etiketler: TÜPRAŞ, İŞÇİSİNE, ONLARDAN, DESTEK, GELDİ,
Haber Videosu
Yazarlar
Kocaeli Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı