Haber Detayı
21 Nisan 2021 - Çarşamba 16:32
 
KOCAELİ SANAYİ ODASI ONLİNE OLARAK TOPLANDI
Haberi


Kocaeli Sanayi Odası (KSO) “ Nisan 2021 ayı Meclis  toplantısı”  covid önlemleri kapsamında online olarak yapıldı.

KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında  gerçekleşen toplantıda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşması sonrası KSO Meclis toplantısında ilk sözü alan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Geçtiğimiz ay Konya’da bir gösteri uçağının eğitim uçuşu sırasında düşmesi sonucu şehit olan pilotumuza, Kuzey Irak’ta üs bölgesine yapılan saldırıda şehit olan askerimize ve Hakkari’de görevi başında yaralanan ve hastanede şehit olan askerimize Allah’tan rahmet ve acılı ailelerine başsağlığı diliyoruz.  Ayrıca, bu hafta 22. Komite Başkanımız Gürdesan Gemi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Gürsoy’u kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” diyerek başladı.

Bu arada Otomotiv Sanayi Derneği’nin “OSD Tedarik Sanayi Teknoloji ve Yenileşme Ödülü”nü alan ve Sanayi Bakanlığından “Ar-Ge Merkez”leri onaylanan Farba Otomotiv A.Ş.’yi buradan kutluyor, başarılarının devamını dileyen Başkan Zeytinoğlu, “Ayrıca, dün akşam atanan 3 Bakanımıza da yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. “

EKONOMİK DEĞERLENDİRME

Konuşmasına daha sonra ekonomik değerlendirme yaparak başlayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ Mart ayında;  İhracat  18 milyar 985 milyon dolar (+ yüzde 42,18)     Tüm zamanların en yüksek değeri. Yılın ilk iki ayında en yüksek ocak ve şubat ayları gerçekleşmelerini görmüştük.  Rekorlarla devam ediyoruz.

En fazla ihracat yaptığımız ilk beş ülkeye baktığımızda; Almanya  1,6 milyar dolar (+ yüzde 30,8) , ABD  1,2 milyar dolar ( + yüzde 44,9), İngiltere  1,1 milyar dolar ( + yüzde 32,8), İtalya  979 milyon dolar ( + yüzde 81,4), Irak  927 milyon dolar ( + yüzde 89,3)

İthalat  23 milyar 679 milyon dolar (+ yüzde  25,8) , Yatırım (Sermaye) malları  + yüzde 36,1,  Hammadde (Ara mallar) → + yüzde 25,1, Tüketim malları  + yüzde 17,9, Dış ticaret açığı  4 milyar 694 milyon dolar (- yüzde 14,1) (Cari açık açısından önemli.)

CARİ AÇIK

Şubat ayında yıllık Cari Açık  37 milyar 786 milyon dolara yükseldiğini belirten Başkan Zeytinoğlu,  “Aylık açık  2,6 milyar dolar. Bu açığın temelinde hizmet gelirlerinin katkısının azalmasının etkisini görüyoruz.Hizmet gelirleri (şubat)  494 milyon dolar  (2020  1 milyar 478 milyon dolar idi.) Şubat’ta dış ticaret açığındaki artış da açığı yükselten bir diğer etken oldu. Mart ayında, dış ticaret açığı gerilediğinden kısmi de olsa cari açıkta bir gerileme bekliyoruz.”

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 13,4

İşsizlik oranı (şubat)  yüzde 13,4 . (Hem geçen yılın aynı ayına göre hem ocak ayına göre 0,7 puan yükseldi.)TÜİK tarafından yeni açıklanmaya başlanan; Atıl işgücü  yüzde 28,3(Potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşuyor) Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre; Çalışabilir nüfus  1,2 milyon kişi arttı. İşgücüne katılım  89 bin kişi arttı. İşgücüne dahil olmayanlar  1,1 milyon kişi arttı. İstihdam edilenler  124 bin kişi geriledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KOCAELİ, SANAYİ, ODASI, ONLİNE, OLARAK, TOPLANDI,
Haber Videosu
Yazarlar
Kocaeli Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı