Haber Detayı
13 Mart 2020 - Cuma 14:20
 
İŞTE KOCAELİ'DEN SANAYİYE BAKIŞ
Ekonomi Haberi


KSO Başkanı Zeytinoğlu sanayi üretimini değerlendirdi

TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretimindeki yüzde 7.9’luk büyümeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Son 5 aydır sanayi üretiminin kesintisiz büyüyor olmasını olumlu değerlendiriyoruz. Sanayi üretim endeksi ocakta yıllık yüzde 7.9 arttı. Bu tabi önemli bir artış. Ancak ekonomimizin duraksadığı bir döneme kıyasladığımızdan dolayı baz etkisinin de olduğunu biliyoruz. Aylık bazda baktığımızda ise sanayi üretiminde binde 2 ile sınırlı bir gerileme oldu.” dedi.

 

Sektörler ve ana sanayi gruplarına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Ocak ayında ara malı imalatında aylık yüzde 1.2, yıllık yüzde 10.4 artış, enerji üretiminde aylık yüzde 2.1, yıllık yüzde 5.7 artış oldu. Sermaye malı üretiminde aylık yüzde 5.7 gerileme olurken, yıllık yüzde 3.5 artış oldu. Benzer şekilde imalat sanayinde de aylık yüzde 0.3’lük gerileme olurken, yıllık yüzde 8.2 artış olduğun görüyoruz.” dedi.

                                                                                                                                    

Zeytinoğlu, “Biliyorsunuz koronavirüs Çin’de ocak ayında yayılmaya başlamıştı. Bunun küresel ekonomiye etkisinin 1.1 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor ve küresel ekonomik büyüme beklentisi OECD tarafından yüzde 2.9’dan yüzde 2.5’e düşürüldü. Salgının yayılmaya devam etmesi durumunda ise bu oranın yüzde 1.5’a kadar düşebileceğini öne sürdü. Tabi küresel ekonomideki gerilemenin, özellikle ihracatçı firmalarımızın üretimlerini etkileyebileceğini düşünüyoruz.” dedi. 

Kaynak: Editör: Cengiz Yücak
 
Etiketler: İŞTE, KOCAELİ'DEN, SANAYİYE, BAKIŞ,
Haber Videosu
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı