Haber Detayı
16 Mart 2021 - Salı 21:18
 
Ford Otosan’ın Kocaeli’ndeki Yatırımına imzalar atıldı
Sanayi Haberi


Elektrikli Araç ve Batarya Üretim Tesisinin Protokolü’nde İmzalar Atıldı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı ve elektrikli araç ve batarya üretim tesisinin protokolü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurlarında gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen programa; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Başkanı Av. Ali Yıldırım Sezer, Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç ile Ford Otosan çalışanları katıldı.

Programda; “Yeni yatırımımızla Kocaeli fabrikamız, Türkiye’nin batarya dahil ilk ve tek elektrikli araç entegre üretim tesisi haline gelecek.” diyerek yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç’un konuşmalarının ardından Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley de konuşmalarını yaparak: “Ford olarak, Koç Topluluğu ile ortak girişimimiz Ford Otosan ile bugüne kadar Türkiye'de başardıklarımızdan gurur duyuyoruz. Bundan sonrasında da bu başarılara yenisini eklemeye hazırız." dedi.

İkinci Elektrikli Araç Üretim Tesisi Olacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank programda yaptığı konuşmalarında ise: “Ford Otosan'ın Kocaeli'de gerçekleştirme kararı aldığı 'Yeni Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi' yatırımı, TOGG'dan sonra ülkemizde kurulan ikinci elektrikli araç üretim tesisi olacak. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm otomotiv üreticilerini ve tüm global markaları yeni nesil mobilite araç yatırımlarını Türkiye'de yapmaya, sunduğumuz çok cazip teşvik ve desteklerden faydalanmaya davet ediyorum. Pandemiye rağmen büyüme hızını kesmeyen sanayi yatırımları ve bu devasa girişim, Türkiye'nin yükselen cazibesinin adeta ispatı konumundadır."

Yıllık 1,5 Milyon Araç Ürettik
Türk otomotiv sektörünün ilk şirketlerinden olan Ford Otosan'ın 62 yıl önce üretime başladığını belirten Bakan Varank: "O günden bu yana gelişen ülkemizdeki otomotiv sektörü, bugün yan sanayiyle birlikte 5 bine yakın firmanın faaliyet gösterdiği, 200 bine yakın vatandaşımızın istihdam edildiği koca bir ekosisteme dönüştü, sahip olduğu Ar-Ge kapasitesi, teknolojisi ve diğer sektörlerle ilişkisi sayesinde sanayimizin lokomotifi, ihracatımızın öncüsü konumuna geldi. Pandemi nedeniyle geçtiğimiz sene sınırlı bir daralma yaşansa da son 5 yılda, yıllık 1,5 milyon araç üretimiyle dünyanın sayılı otomotiv üreticileri arasında yer alıyoruz. Ford Otosan da sektördeki üretim ve ihracattan aldığı yüzde 25'lik payla bu başarıdaki öncü firmalarımızdan biri."

Türkiye'ye Yatırım Yapan Kazanır
Bakan Varank, Türkiye'nin nitelikli insan kaynağı, teknolojik yetkinlikleri, altyapı imkanları ve üretim kabiliyetleriyle otomotiv sektörünün geleceğine ev sahipliği yapacak bir potansiyele sahip olduğunu belirterek: "Ülkemizin jeopolitik konumuyla üretim altyapısı, hem büyük pazarlara sizi yaklaştıracak hem de muazzam bir çalışma ortamını sizlere sunacak. Her zaman söylüyoruz, 'Türkiye'ye yatırım yapan kazanır. Gelin buradaki fırsatları hep birlikte değerlendirelim.' ifadelerini kullandı.

12 Bin 500 İnsanımıza İstihdam Sağlıyor
Türkiye’yi küresel rekabette ileriye taşıma, teknoloji ve üretim üssüne dönüştürme yolunda önemli bir adım daha atılacağını belirterek Ford Otosan ile Ford Avrupa arasında yapılacak satın alma sözleşmesinin imza törenine şahitlik edeceğiz diyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan: ““Bu topraklarda üretim yapan, istihdam sağlayan, ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanan tüm yatırımcılara sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bugünkü imza töreni, devletimizin yatırımlarla ilgili kuşatıcı ve destekleyici tavrının en güzel örneğidir. Ford Otosan hâlihazırda Türkiye’deki otomotiv üretiminin ve ihracatının yüzde 25’ini gerçekleştirerek, 12 bin 500 insanımıza istihdam sağlıyor. Yüzde 70’i bulan yerlilik oranı, yüzde 90’a varan ihracat oranı ile firmamız, ülkemizin kalkınmasında çok kritik rol oynuyor. Türkiye otomotiv sanayinin, elektrikli ve bağlantılı araçlarla dönüşmesini sağlayacak bu yatırımla Ford Otosan; Araştırma-Geliştirme, ihracat, üretim ve katma değer etkisi 10 yıla yayılacak büyük bir vizyon ortaya koymaktadır. Proje tamamlandığında Ford Otosan’ın 440 bin olan üretim kapasitesi 650 bine yükselecek; Kocaeli’de üretilip Avrupa’ya ihraç edilen ticari araçlarda Türkiye’nin liderliği daha da perçinlenecektir. Projenin devreye alınmasıyla Ford dışında Volkswagen firması için de 1 tonluk ticari araç üretimi gerçekleştirilecek.”

İhracatını 13 Milyar Dolara Çıkartacak
Kurulacak tesiste dizel ve benzinli araçların yanı sıra elektrikli araçlar ile batarya üretiminin de yapılacağı bilgisini veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan:  “Bu şekilde 130 bin adetlik bir batarya kapasitesi ülkemize kazandırılacak. Yatırım sayesinde geleceğin otomotiv sanayisinde; elektrikli ve bağlantılı ticari araçların da en büyük üretim merkezi Türkiye olacaktır. Yatırımla bölgede ilave 3 bin kişilik doğrudan istihdam oluşmakla birlikte, Ford Otosan’ın toplam istihdam sayısı da 15 bini aşacağını bekliyoruz. Ford Otosan, yeni yatırımlarıyla ihracatını yıllık 5,9 milyar dolardan 13 milyar dolara çıkartacak.”

Ford Otosan’ı Yürekten Tebrik Ediyorum
Üretilecek araçları Avrupa pazarında satmak üzere alım taahhüdü verdiğine dikkati çekerek, sahip olduğu ihracat kapasitesi ile bu yatırımın, cari dengede çok ciddi katkı sağlayacaktır diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan: “Yatırım aynı zamanda Türk mühendislerine elektrikli araçlar ve batarya konusunda tasarım, geliştirme ve yazılım gibi alanlarda ciddi kabiliyetler de kazandıracaktır. Otomotiv sektörünün geleceğine Türkiye’de yatırım yapan Ford Otosan’ı yürekten tebrik ediyorum.”

Savunma Sanayii Ürünlerimize Yönelik Rağbet Giderek Artıyor
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan sözlerine şunları ekledi:   “Hayata geçirdiğimiz reformlarla, yatırımcılar arasındaki yerli yabancı ayrımını ortadan kaldırarak, herkes için cazip bir yatırım iklimi oluşturduk. Özel sektörü kalkınma çabalarımızın lokomotifi hâline getirmek için firmalarımıza gereken her türlü teşviki sağladık. Yurt dışı seyahatlerimizde düzenlediğimiz iş forumlarında girişimcilerimizi buluşturarak, yeni ortaklıkların, iş birliklerinin kurulmasına vesile olduk. Hiçbir ayrım yapmadan, sınırlarımız içinde ve dışında firmalarımızın meseleleriyle bizzat ilgilendik, sorunlarının çözülmesi için çaba harcadık. Hamdolsun bu emeklerimizin meyvesini de savunma sanayinden ihracata, müteahhitlik hizmetlerinden turizme kadar her alanda fazlasıyla topladık. Çok değil, daha 10-15 yıl öncesine kadar son derece sınırlı ticaretimizin olduğu ülkelerde, hamdolsun bugün ‘Türk Malı’ ürünler kullanılıyor. Savunma sanayii ürünlerimize yönelik rağbet giderek artıyor.”

Ford Otosan’ın Kocaeli’ndeki Yatırımı, Dönüşümün En Güzel Örneklerinden Biri
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan: “Geleneksel motorlu araç teknolojilerinin baskın olduğu dönemlerde yeni bir marka ile sektöre girmek zor iken, artık şartlar eşitlenmiş durumdadır. Bu durum, mevcut otomotiv üreticilerini de geleceğin teknolojilerini içeren yeni yatırımlara zorlamaktadır. Ford Otosan’ın Kocaeli’ndeki yatırımı, işte bu dönüşümün en güzel örneklerinden birini teşkil ediyor. Biz de bir taraftan bu yatırımları teşvik ederken, diğer taraftan da yerli markamızı geliştirerek, ülkemizde rekabetçi bir iklim oluşturmak istiyoruz” diyerek, Türkiye’nin Otomobili projesinin de tüm hızıyla devam ettiğine işaret ederek, ilk seri üretim araçları 2022 yılı sonunda banttan indirmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Elektrikli, bağlantılı ve otonom ticari araç üretiminde gelecek 10 yılda Avrupa’da lider, dünyada ise ilk beşte olmayı hedeflediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, batarya modül, paket ve hücre yatırımlarına da ayrıca ağırlık verdiklerini, Türkiye’yi dünyanın önemli batarya üretim merkezlerinden biri yapmakta kararlı olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, yatırımların yanı sıra bilim insanlarının Türkiye’deki faaliyetlerine de çok büyük önem verdiklerini ifade ederek : “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile tersine beyin göçünü destekliyoruz. Buradan bir kez daha yerli veya yabancı bilim insanlarını, araştırmalarına Türkiye’de devam etmeye, açtığımız çağrılara başvurmaya, ülkemizin sunduğu fırsatlardan istifade etmeye davet ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın huzurlarında, Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç ve Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley satın alma protokolünü imzaladılar.

Kaynak: Editör: Cengiz Yücak
 
Etiketler: Ford, Otosan’ın, Kocaeli’ndeki, Yatırımına, imzalar, atıldı,
Haber Videosu
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı