Haber Detayı
13 Kasım 2021 - Cumartesi 10:38
 
İMEAK: ''2022, 2021’DEN DAHA İYİ OLACAK''
Sanayi Haberi


2021 yılında ihracatta rekorların kırıldığına dikkat çeken İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, 2022 yılının daha iyi olacağını ifade etti

Meclis Başkanı Dr. Kürşat Bal Başkanlığında video konferans sistemi üzerinden icra edilen İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı’na; Kocaeli Liman Başkanı Erol Ekmekci, Doğu Marmara Gümrük Müşavirler Derneği Başkanı Sadi Vatan ve Öğretim Üyesi Dr.Onur Sabri Durak katıldı. Kocaeli Liman Başkanı Erol Ekmekci, meclis üyelerinin taleplerini ve sorunlarını dinledi. Ayrıca, Sadi Vatan güncel gümrük verilerini, Dr.Onur Sabri Durak da, ekonomik gelişmeleri aktardı.

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ise, denizcilik sektörünün ekonomik verilerini ve güncel faaliyetleri paylaştı.

ATATÜRK BİR KEZ DAHA ANILDI

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bedenen aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde özlem, saygı ve minnetle anıldığını ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, “Atatürk, Kurtuluş Savaşında milletimize önderlik etti. Yokluk ve imkansızlıklar içindeki bir ülkeden yönü hep aydınlığa bakan çağdaş bir devletin temellerini attı. Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu muasır medeniyet seviyesi hedefinde denizinin önemi büyüktü. Başta Kabotaj Kanunu olmak üzere birçok adımı ile Türkiye’yi bir deniz ve denizci ülkesi yapmak adına çalıştı. Bizler de onun çizdiği yolda ilerliyoruz” dedi.

2022, 2021’DEN DAHA İYİ OLACAK

Pandemiye, dünyadaki enerji maliyetlerindeki artışına ve Türkiye’nin kendi problemlerinden kaynaklı olan ekonomik sıkıntılara rağmen denizcilik sektörünün çok iyi bir sınav verdiğini belirten Başkan Doğusel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:“Geçtiğimiz yıl 12 ayda ulaştığımız ihracat rakamlarına yılın ilk 10 ayında ulaştık. Diğer yandan 2021’in neredeyse her ayı başka bir rekora ulaştık. Kocaeli’deki ihracat rakamlarındaki ivmenin bundan sonra da devam edeceğini düşünüyoruz. 2022 yılının 2021’den daha iyi olacağına inancımız tam.”

İZMİT KÖRFEZİNİ BALIKLANDIRMA HAMLESİ

Yaşadığımız kent olan Kocaeli’de deniz konusunda sürekli yeni ve önemli adımlar atıldığının altını çizen Doğusel, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin İzmit Körfezini balıklandırma hamlesi çok önemli. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak bizim de destek verdiğimiz etkinlikte denize 7 bin adet balık bırakıldı. Böylelikle İzmit Körfezinin eskisi gibi balık cenneti olması adına önemli bir çalışmaya daha imza atıldı” dedi.

EKONOMİK VERİLERİ SUNDU

Doğusel daha sonra Kocaeli’nin ekonomik verilerini sundu ve Liman başkanlıkları bazında Kocaeli’ye uğrayan gemi sayılarında önemli bir artış olduğunu açıkladı. Doğusel şöyle konuştu: “İlk 10 ayda Kocaeli’ye uğrayan Türk bayraklı gemi sayısı 2 bin 467 iken, yabancı bayraklı gemi sayısı ise 5 bin 570. Toplam gemi sayısı ise 8 bin 37. İlk 10 ayda en çok geminin Kocaeli’ye uğradığını görüyoruz. Kocaeli’nin bu noktada birinci konumda ve oranı ise yüzde 18,8. yük elleçlemesinde bu yılın ilk 10 ayında Kocaeli yine birinci durumda. Kocaeli, 68 milyon ton yük elleçlemesi ile ülke toplamından yüzde 15,6 pay almaktadır. 

İTHALAT VE İHRACAT RAKAMLARI

Kocaeli Gümrük Müdürlüğü verilerine göre, ilk on ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatımızda yüzde 31,1’lik, ithalatımızda ise yüzde 43,8’lik bir artış görülmüştür. İhracatta 27 milyar 240 milyon dolar, ithalatta ise, 48 milyar 88 milyon dolarlık ticaret gerçekleştirilmiştir. İhracatta Derince, ithalatta ise Dilovası öne çıkan gümrük kapıları olmuştur.”

Kaynak: Editör: FIRAT YUCAK
 
Etiketler: İMEAK:, ''2022,, 2021’DEN, DAHA, İYİ, OLACAK'',
Haber Videosu
Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı