Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 05:20
 
HAMZA ŞAYİR O ISLAH OSB’YE KARŞI
Haberi


KH/CENGİZYUCAK 1993 yılında Dilovası Köseler köyünde Mermerciler Sanayi Sitesi olarak kuruluş çalışmalarına başlayan ancak daha sonraki yıllarda yaptıkları girişimleri ile Dilovası Köseler Islah OSB olmak hakkı kazanarak geçtiğimiz gün yeni Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'u ziyaret eden OSB Başkanları arasında Ak Parti Kocaeli eski İl Genel Meclis Naşkanı Haluk Sekban'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı sıfatı ile temsil edilen Mermercilerin bu OSB olma girişimine, kurumsal olarak Dilovası Belediyesi ve belediye başkanı Hamza Şayir karşı çıkmaya devam ediyor..

1513 Sayılı 13 Mayıs 1986 tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinde yer alan bilgiye göre Kooperatif, 1986 yılı itibariyle “Sınırlı Sorumlu Mermerciler Organize Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi” olarak kurulmuş ve 28 Ağustos 1991 tarihli ve 14101 sayılı yazı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca; Gereği için; Kooperatife ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne, bilgi için de; Kocaeli Valiliği’ne yazılan yazı ile şuan kurulu bulundukları mevcut alan "Mermerciler Sanayi Sitesi " olarak kendilerine tahsis edilmiş ve 4 Ekim 1993 tarihinde Maliye Bakanlığı oluru ile Arsa Ofisi aracılığı ile Kamulaştırma çalışmaları başlamıştı

Dilovası Köseler köyünde kurulu bulunan Mermerciler Sanayi Sitesi uzun zamandır mücadelesini verdiği OSB statüsünü kazanabilmek için uğraşılarını devam ettirirken Dilovası Belediyesi de "OSB olamazsınız" itirazlarını sürdürüyor..

MEHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMUŞTU
İstanbul Mermerciler Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin bu hayali ilçede yeni bir OSB olmasını istemeyen Dilovası Belediyesi’ne takılmaya devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Islah OSB olarak başvuru yapan ve Bakanlık onayı ile Köseler Islah OSB olarak adını değiştirmeye çalışan İstanbul Mermerciler Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin bu girişimi yine Dilovası Belediyesi’nin girişimi ile hevesleri kursağında kalmıştı. Dilovası Belediyesi’nin başvurusu ile OSB kararının ve yer seçiminin hatalı olduğu ve yerel belediyenin izni ve görüşü alınmadı gerekçesi ile OSB’nin iptalini istemesi karşılığında  İstanbul Bölge İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 

MERMERCİLERİN OSB ISRARI
İstanbul Bölge İdari Mahkemesinin kararının ardından Mermerciler Sanayi Sitesi karara itiraz edeceklerini ve Kocaeli İdari Mahkemesine yine başvuruda bulunacaklarını belirtmesinin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine karşılık Mermerciler Sanayi Sitesi’nin farklı bir girişimde bulunduğu öğrenildi. İstanbul Mermerciler Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yönetiminin bu sefer KOBİ OSB statüsünde oldukları gerekçesi ile yeniden OSB başvurusunda bulundukları ve Bakanlıklardan OSB iznini aldıkları ve kendilerini OSB ilan ettikleri öğrenildi.  

DİLOVASI BELEDİYESİNİN OLAMAZSINIZ İNADI
İstanbul Mermerciler Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin OSB statüsünü kazandıklarını belirtmelerine karşılık Dilovası Belediyesi’nde itiraz geldi. Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, meclis toplantısında meclis üyelerine yaptığı açıklama da Mermerciler Sanayi Sitesi’nin durumu ile ilgili bilgiler vererek “İstanbul Mermerciler Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin kendilerini OSB ilan ettiklerini ancak belediyemizden alınan herhangi bir izin olmadığı için biz gerekli yerlere itirazımızı yaparak gerekçelerimiz açıkladık. Sözde OSB statüsü bizim için geçerli değildi. Bu alandaki tüm işlemler yine belediyemiz üzerinden yapılmaktadır. Biz sanayicimizin yanındayız ama buranın OSB olmasını da istemiyoruz. Sanayi sitesi olarak faaliyetlerini sürdürmelerinden yanayız. Açtığımız dava en az 3-4 yıl sürer ve Dilovası Belediyesi bu davadan haklı çıkacaktır.”dedi. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HAMZA, ŞAYİR, O, ISLAH, OSB’YE, KARŞI,
Haber Videosu
Yazarlar
Kocaeli Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı