Haber Detayı
03 Temmuz 2019 - Çarşamba 11:05
 
GEBZE’NİN BİR HURDACILARI EKSİKTİ!
Güncel Haberi


KOCAELİSANAYİGAZETESİ/CENGİZYÜCAK Marka Kentler söylem ve sloganlar ile değil sosyal, kültürel ve yaşamsal anlamda planlı programlı kentleşme ile mümkündür..

"İstanbul'un sanayi çöplüğü" ve "Kocaeli'nin arka Bahçesi"olarak da tanımlandırılan Gebze'ye, 1988 yılında CHP'li Gebze Belediyesi döneminde  Plastikçiler OSB'yi dayattıkları zaman çok karşı çıkan oldu ama sermaye galip geldi..

Ve sonraki iktidarlar ve Belediyeler döneminde de onu aşkın OSB kuruldu Gebze'ye..

En son olarak da Dilovası'nın kabul etmediği "Mermerciler", geçtiğimiz yıl Adnan Köşker'in belediye başkanlığı döneminde, proje koordiantörü Zinnur Büyükgöz'ün adını koyduğu "Mermerciler Borsası ve Uluslararası Fuar alanı" ambalaj kağıdı içinde konduruldu Pelitli köyünde 550 dönümü hazine ve orman arazisi olmak üzere 1.100 dönümlük alanın üstüne..

Ve Gebze olarak buna da "eyvallah" denildi..
İnşallah söyledikleri gibi Gebze'ye uluslararası anlamda değer katar..
Lakin şimdi sıradaki pek fena!
İstanbul Hurdacıları Gebze'de sanayi sitesi kurmak istiyorlar..

İstanbul Ümraniye Dudullu'da Necip Fazıl Bulvarı Muti sokaktaki bir ofiste Yüksel Yılmaz isimli bir şahsın başkanlığında dernekleşen İstanbullu Hurdacılar kendilerine mesken olarak Gebze'yi belirlemişler ve GASKOP-Gebze Anadolu Sanayicileri Toplu İşyeri Kooperatifini kurmuşlar..

GASKOP daha sonra üyelerinden topladığı para ile Gebze'de Pelitli köyü ile Tavşanlı köyü arasında sağında solunda yeşil ağaçların boylandığı sanayi dışı tarlaları köylülerden normal tarla fiyatı ile satın almışlar..

Ve şimdi iddiaya göre; GASKOP takribi olarak 200 dönüm civarındaki bu yeri sanayi alanına dönüştürmek istiyormuş..

İşte o GASKOP geçtiğimiz günlerde Yüksel Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Gebze'nin yeni belediye başkanı Zinnur Büyükgöz'e bir ziyaret gerçekleştirdi ve Başkan Büyükgöz'e ne adına olduğunu bilemediğimiz bir plaket takdim etti..

Ziyarette Hurdacılar Sanayi sitesi konusunun görüşülüp görüşülmediği konusunda bilgi edinilemezken, yönetcilerden birisinin elinde mavı kapaklı bir dosyanın da bulunduğu dikkatimizden kaçmadı..

Ve ben buradan 40 yıllık bir Gebzeli ve çeyrek asrı aşkın gazeteciliğimin sorumluluğu ile duyarlılığına inandığım Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz'e sesleniyorum;
Yazıktır Gebze'ye..
Yazıktır topraklarını normal tarla fiyatına satan Pelitli ve Tavşanlı köylülerine..
Tarla fiyatı ile sanayi sitesi arsası fiyatının satış bedeli aynı olur mu hiç?
Gebze'nin imar planlarında sanayi dışı alan olarak belirlenen yere nasıl sanayi sitesi kurulabilir? 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: GEBZE’NİN, BİR, HURDACILARI, EKSİKTİ!,
Haber Videosu
Öne Çıkanlar
Yazarlar
Kocaeli Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Sayfalar
Arşiv
Haber Yazılımı